Prevencia nedisciplinovaného správania
2. Učiteľ
Vlastnosti učiteľa, ktoré spôsobujú problémy s disciplínou, možno tiež korigovať, ale nie tak ľahko, ako príčiny nedisciplinovaného správania sa, vyplývajúce z učebných úloh. Učitelia, podobne ako iní dospelí, nevidia seba tak, ako ich vidia iní.
Hlasové charakteristiky. Učiteľ si celé roky svojej praxe nemusí uvedomovať, že hovorí príliš potichu, alebo, že jeho hlas dráždi iných, pretože sám počuje výborne (má totiž k sebe najbližšie) a na svoj hlas je zvyknutý. Aj hlas možno kontrolovať, a to dvoma spôsobmi. Jeden zo spôsobov je nahrať sa na magnetofón alebo videozáznam, potom si to prehrať a zistiť, ako hlas žiakom naozaj znie. Pri prehrávaní svojho hlasu z magnetofónu si môže učiteľ všimnúť aj nadmerné používanie rôznych nepotrebných, nefunkčných slov, ktoré žiakov často provokujú k smiechu, k úškrnom, k napodobňovaniu. Druhý spôsob, ktorý možno uplatniť pri korigovaní vlastného hlasu, je požiadať o posúdenie kolegu, alebo nejakú inú osobu.
Nestálosť. Túto svoju vlastnosť dokáže učiteľ len veľmi ťažko kontrolovať. Pre nikoho nie je totiž ľahké posúdiť, či sa dvakrát po sebe v tej istej situácii zachoval rovnako. Žiaci sú však na to veľmi citlivý, vnímajú aj mierny odklon od zafixovaných bežných limitov a obzvlášť citlivo reagujú na nespravodlivé jednanie učiteľa. Pre učiteľa sú situácie spojené s touto vlastnosťou ako chodenie po krehkom ľade. Napr.: ak niektorému žiakovi venuje viac pozornosti, pretože vie, že to je práve to, čoho sa mu doma nedostáva, musí to robiť naozaj citlivo, aby u ostatných žiakov nevznikol dojem, že daného žiaka uprednostňuje.
Nejasnosť. Najprv je nevyhnutné zabezpečiť, aby žiaci venovali učiteľovi pozornosť. Inštrukcie je potrebné dávať ihneď a čo najzrozumiteľnejšie. Učiteľ sa môže opýtať, či žiaci jeho inštrukciám porozumeli. Občas je možné vyvolať jedného žiaka a požiadať ho, aby inštrukciu, pokyn zopakoval. Ďalej je možné nacvičiť žiakov, že po začatí práce sa už nesmú na nič pýtať. Môžu sa zaviesť tzv. tiché a hlasné aktivity. Počas tých prvých nehovorí nikto, ani učiteľ. Môže však pri tom využívať rôzne symboly, gestá a podobne. Len vtedy je poriadok, keď sú jasné pravidlá hry, platí aj pre vyučovaciu hodinu.