Stereotypy, predsudky, zmena predsudkov
6. Otázka: Stereotypy, predsudky, zmena predsudkov
– Predsudky = forma agresie systematicky zameraná proti členom určitej etnickej alebo kultúrnej skupiny
= fixovaný, vopred sformovaný postoj k nejakému objektu, prejavujúci sa bez ohľadu na individualitu alebo povahu tohto objektu. Môže byť pozitívny aj negatívny. Z predpojatých postojov môžu vzniknúť extrémne formy správania.
5 štádií vývoja etnických predsudkov:
1. očierňovanie – nepriateľské reči, ohováranie
2. izolácia – oddeľovanie etnickej skupiny od dominantnej skupiny v spoločnosti – vznikajú ghettá
3. diskriminácia – upieranie občianskych práv, zamestnania a prístupu k istým formám bývania spoločenským menšinám
4. telesné napadnutie – voči osobám a majetku, dopúšťajú sa ho rasistické organizácie, neorganizované skupiny i štát
5. vyhladzovanie – napr. pokusy nacistov o vyhladenie Židov a Ŕomov
Teórie príčin predsudkov
1. manifestácia bilologického pudu súťažiť, brániť teritórium, ochraňovať príbuzenské gény
2. určitý typ osobnosti – autoritárska osobnosť – vďaka výchove inklinujú isté typy ľudí k predsudkom voči vonkajším skupinám. Sú to ľudia, ktorých rodičia presadzovali veľmi tvrdú disciplínu. Ale: aj keď v spoločnosti existujú veľké individuálne rozdiely, čo sa týka autoritárstva, predsa niekedy celá skupina príjme rasistický postoj k inej skupine
3. kultúra, z ktorej človek pochádza. Spoločenská akceptácia vyjadrovania predsudkov napomáha tomu, že sa v niektorých oblastiach vyskytuje silný rasizmus.
4. už existujúce predsudky sa ešte zvýraznia procesom výberu obetného baránka. To však neplatí pre formovanie predsudkov vtedy, ak ešte žiadne neexistujú. Predsudky sú často najsilnejšie v sociálne deprimovaných oblastiach.
5. Sherifova realistická teória konfliktu – Sherif tvrdí, že predsudky vznikajú vtedy, keď dve skupiny súťažia o dosiahnutie rovnakého cieľa. Pokiaľ má jedna skupina v spoločnosti privilégiá, ktoré druhá skupina nemá, nastáva situácia súťaženia. Tí, ktorí privilégiá majú, sa ich snažia obhájiť, tí, ktorí ich nemajú, sa cítia frustrovaní a závidia.
6. členstvo v určitej skupine – môže predstavovať dostatočný dôvod k diskriminácii v prospech vlastnej skupiny a proti členom vonkajších skupín