Náboženská morálka
Náboženská morálka. Hriech a vina, odpustenie, svedomie (dobro, zlo a mravnosť, morálny vývoj, popis a výklad fenoménu svedomia, popis a výklad fenoménu viny, druhy viny a spôsoby zaobchádzania s vinou)
Dobro, zlo a mravnosť
Náboženstvo je spravidla pokusom riešiť problém zla.
Ide pri tom o dve témy:
1.) hľadá sa odpoveď na otázky prečo vôbec zlo existuje, odkiaľ sa zlo vzalo, a ako bude prekonané
2.) druhý aspekt problému spočíva v otázke, ako sa so zlom vyrovnať, uniknúť mu.
Hlbší pohľad na problém zla však ukáže, že zlo a (dobro) je plodom náboženstva. Zviera sa môže chovať veľmi sebecky voči inému zvieraťu. Zákon, ktorý bol od počiatku posvätný – odlišuje dobro a zlo. To že sa trápime problémom zla a upíname sa k dobru ja jadrom náboženstva. Ako ukazuje skutočnosť spirituálny zážitok stimuluje mravný postoj a konanie.
V kresťanstve je náboženský zážitok spojený s mravnosťou veľmi úzko. Kresťanstvo ponúka chápanie vzťahu medzi mravnosťou a náboženským zážitkom. Kresťan sa upína k dobru a so zlom zápasí, aby prispel k jeho zničeniu, zatiaľ čo satanista sa s ním identifikuje. Iné riešenie ponúka budhizmus: zlo je klam, ktorému je možné uniknúť. Preukazovanie dobra druhým nepomáha, pretože svoju karmu musí niesť každý sám. Stratégia náboženského zápasu so zlom spočíva predovšetkým v konaní dobra, v hľadaní správnej cesty.
Morálny vývoj
Sú dve najznámejšie teórie morálneho vývoja a to podľa Piageta a podľa Kohlberga.
J. Piaget – sformuloval myšlienku o dvojakom type morálky na základe pozorovania detskej hry:
– štádium heteronómnej morálky – v ktorom je dieťa presvedčené, že dobré je to, čo je v zhode s požiadavkami a pravidlami dospelých: čo nezodpovedá mierke dospelých je zlé.
– štádium autonómnej morálky – významným rysom je tu spolupráca detí medzi sebou. Autonómna morálka sa vyvíja vtedy, keď je jedinec schopný takého rešpektu, že sa v ňom objavuje požiadavka jednať s druhými tak, ako by chcel, aby on jednal s ním.
Kohlberg – rozlíšil tri úrovne, na ktorých sa morálny vývoj odohráva.
Každá z nich je rozdelená do dvoch štádií:
Úroveň predkonvenčná:
– Štádium prvé: Orientácia na trest a poslušnosť – každá činnosť, ktorá sa trestá je zlá. Konanie je určované strachom z trestu.
– Štádium druhé: Inštrumentálne-relativistická orientácia – vyznačuje sa uspokojovaním vlastných niekedy aj cudzích potrieb.
Úroveň konvenčná:
– Štádium tretie: Orientácia na súhlas k určitej osobe – správnosť konania určuje súhlas druhých.
– Štádium štvrté: Orientácia na právo a poriadok – autorita, zachovávanie sociálneho poriadku tvorí orientačný rámec. Charakteristické pre človeka v tomto štádiu je lipnutie na presnom dodržaní litery zákona.
Úroveň postkonvenčná:
– Štádium piate: Orientácia na zákonné správanie a spoločenskú dohodu – významným bodom je konsenzus. Právo je otázkou meradla hodnôt a názorov. Mimo zákona sa povinnosti zakladajú na voľnej dohode.
– Štádium šieste: Orientácia na všeobecne platné etické princípy – významnú úlohu zohrávajú individuálne zásady, vychádzajúce zo zásad univerzálnych.
Popis a výklad fenoménu svedomia
– svedomie má veľmi významnú úlohu v myslení a rozhodovaní človeka
– psychológia náboženstva analyzuje svedomie vzhľadom k náboženskému prežívaniu a rozoberá funkciu, štruktúru a zrelosť svedomia
– z psychologického hľadiska svedomie je akési vnútorné posudzovanie hodnoty vlastných činov človeka. Uschopňuje človeka cítiť zodpovednosť za vlastný život.
Rozlišujú sa tri zložky svedomia:
1.) obsah (morálny predstavy – vedomosti o dobre a zle)
2.) uplatnenie ( aplikácia morálnych princípov na konkrétnu situáciu)
3.) zážitok (prežívanie varovania, pobádania, alebo výčitiek)
Z vývinovo-psychologického hľadiska je výsledkom procesu zvnútorňovania vonkajších hodnôt a zameraní, ovplyvňované štýlom výchovy, ako aj citovou klímou v rodine. K zvnútorneniu noriem a hodnôt – a tak ku vzniku svedomia dochádza identifikáciou s človekom, ktorý ma u subjektu (spravidla u dieťaťa) veľkú autoritu, ktorý je milovaný. Svedomie dieťaťa je vernou kópiou svedomia modelu: nezáleží tak na tom, aké normy a hodnoty model chce vštiepiť dieťaťu, za aké konania ho odmeňuje či trestá, ako na tom, čo sám skutočne rešpektuje, za aké konanie máva výčitky svedomia. V neskoršom živote, človek na základe skúsenosti dopĺňa a upravuje systém hodnôt, ktorými sa jeho svedomie riadi.
Deprivácia svedomia
– sa prejavuje v zníženom pocite zodpovednosti voči iným, v chýbajúcom pocite viny. Dokazujú to výskumy medzi kriminalitou a svedomím.
Súčasná katolícka teológia považuje svedomie za miesto stretávania s Bohom, za poslednú záväznú normu, ktorá však vyžaduje formáciu. Dôvodom je skutočnosť, že svedomie sa môže mýliť. Vidno to z toho, že u rozličných ľudí v rámci tej istej spoločnosti je svedomie odlišné a jednotlivci zo spoločnosťou uznávaného pravidla uznávajú výnimky.
Háčik je v tom, že so svedomím je možné akoby zjednávať. Človek hľadá dôvody, prečo svedomie nepočúvnuť. Svoje výčitky svedomia po porušení istých zásad sa snaží nejako vydržať, možno aj ľutuje a spolieha sa, že odpustenie jeho nepohodu vyrieši.
Zdravé svedomie
– k zdravému svedomiu patrí určitá miera starostlivosti pri preskúmavaní vlastných činov, ich následkov. Dobre to vyjadruje výraz – spytovať svedomie. Superego – má mať primeranú silu a prísnosť, aby vyvážilo naliehavosť pudových želaní, ktoré nemôžu byť všetky uspokojené. Superego – môže byť príliš silné a kruté, zvlášť ako dieťa dostáva určitý typ náboženskej výchovy. Duchovný život človeka, je potom nadmerne sústredený na tému hriešnosti a pripomína svojimi prejavmi obsedantno-kompulzívnu neurózu. Pacienta prenasledujú myšlienka ako napr. obava, že nejakým nedopatrením spôsobí nešťastie a bude potrestaný Bohom. Tieto myšlienky môžu mať podobu nutkavých impulzovv, ktoré spočívajú v tom, že sa pacient niekoľko krát opakovane vracia, aby sa presvedčil, že zamkol, sto krát za deň si umýva ruky a pod. – vždy pri tom poľaví na chvíľu jeho úzkosť.
K presvedčeniu, že sa ťažko previnil, môže človeka priviesť i chorobná endogénna depresia. Obvinenie, ktoré proti sebe pacient vznesie má povahu bludu. Nešťastie, ktoré sa pacientovi prihodí, napr. ťažký úraz, ktorý prijíma ako zaslúžený trest.
Popis a výklad fenoménu viny
Z psychologického hľadiska možno fenomén viny definovať ako subjektívne presvedčenie vzťahujúce sa k minulosti, v ktorom si jedinec myslí, že niečo zavinil; trpí výčitkami svedomia a očakáva trest, resp. má túžbu napraviť škodu. Predpokladom viny je sloboda a zodpovednosť.
Zdroje pocitu viny
Výchova v rodine a vplyv rodičov. Rodič – prehnane kritický, ktorý na všetkom, čo dieťa urobí, nachádza chybu, vypestuje u dieťaťa pocit previnilosti za to, že nie je schopné urobiť nič správne a nič podľa predstáv rodiča. Rodič tiež môže dieťa zaťažiť vinou aj prílišnou zhovievavosťou. Napríklad v prípade postihnutého dieťaťa v snahe uľahčiť jeho situáciu prehliada jeho drobné previnenia a odpúšťa trest, ktoré jeho zdravý súrodenec v takej istej situácii musí podstúpiť. Tým v dieťati môže narastať pocit previnilosti nielen za nepotrestané prekročenie pravidiel, ale tiež za nemoc, ktorá spôsobuje túto nespravodlivosť.
Súdy z okolia. Patria sem rôzne spoločenské predsudky. Napríklad pod vplyvom spoločenského očakávania sa má každá žena vydať, a pokiaľ sa nevydá, je to prejav sebectva – tak vzniká v mnohých ženách silný pocit viny, ktorý súvisí s porovnávaním sa s inými.
Náboženstvo. Jednou zo situácií, v ktorých náboženstvo môže vyvolať pocit viny, je choroba. Ľudia prichádzajú s dobrým úmyslom povzbudiť chorého k nádeji skrze zázrak viery, dúfajú v silu modlitby. Chorý môže prepadnúť pocitu, že ak Boh nekoná zázrak, potom je jeho viera nedostatočná. Myslí si, že ho Boh chorobou trestá.
Druhy viny
Vina v zmysle morálnom – morálka založená na povinnostiach. Ak morálne pravidlá nie sú dodržané, potom nastupujú pocity viny.
Vina v zmysle existenciálnom – vina, ktorú každý človek cíti voči sebe, pretože sa v ňom skrývajú impulzy, sily, ktoré nemôže svojou vôľou zvládnuť.
Falošný pocit viny – je vyvolaný spoločnosťou, vonkajšími tlakmi. Dá sa spojiť s vinou z nenaplnenia povinností.
Skutočná vina – je to vina, ktorá plynie z vedomia, že nevyužívame dary, ktorých sa nám dostalo – nie sme sami sebou, ale napodobňujeme iných. Je to aj vina, ktorá pramení z naozaj rozdeleného života, v ktorom človek neuznáva svoje vlastné hriechy.
Kvantitatívna vina – je vystihnutá výrokom „urobil som chybu“
Kvalitatívna vina – vystihuje ju výrok „som človek hriešny“. Objavuje sa u človeka pri silnom zážitku „vnútorného šoku z osobného stretnutia s Bohom“.
Vedomá vina – je vlastne vinou uvedomovanou
Vina nevedomá – je spojená spojená s udalosťami, ktoré boli vytesnené a s nimi aj pocity viny. Môže byť spojená s agresiou obrátenou proti sebe ( v podobe sebapoškodzovania)
Vina zdravá – vina, ktorú prežíva zdravý človek, nastupuje vtedy, keď sa prehrešil proti normám, zákonu, alebo povinnostiam.
Vina nezdravá – ide o pocity viny, ktoré nie sú adekvátne danému pochybeniu, alebo nastupujú takou silou, že musia byť označené, ako neurotické či psychotické.
Spôsoby zaobchádzania s vinou
Vina je trýznivým zážitkom, nie je ľahké ju uniesť. Presvedčenie, že za všetko sa musí platiť, je zakorenené hlboko v človeku – spája sa s neschopnosťou prijať odpustenie. Ak nie je vina odpustená – potom si vnútro žiada aj jej odčinenie. Je niekoľko foriem splácania viny:
sú to formy náboženské, profánne a patologické.
– Náboženské formy, kde sa zaraďuje predovšetkým spoveď. Ako ďalšie náboženské formy odčinenia viny možno spomenúť púte, asketický život
– Profánne formy – vo svete sa stretávame z rozličnými spôsobmi vykúpenia vín. Stretávame sa s charitatívnymi skutkami, ktoré sú nezištné. Stretávame sa tiež s vykúpením skrze prácu, čo môže byť spojené s útekom do práce, ktorá má zabrániť konfrontácii s vinou. Človek dúfa, že množstvom vykonanej práce zmierni pocity menejcennosti.
– Patologické formy – ide o také zaobchádzanie s vinou, ktorého výsledkom môžu byť rôzne psychické ťažkosti. Ide tu o zbavenie sa vlastnej viny tým, že ju jedinec presunie na niekoho, kto ju vlastne v podstate nespáchal.
Ospravedlňujem sa, ale vedomosti o kresťanstve museli byt čerpané z komunistickej literatúry. Napr. \“…Boh chorobou trestá..\“ to je poverčivosť, keď tak Budhistická karma, nie kresťanska náuka. V starom judaistickom svete sa tak vnímalo, ale aj to zle lebo v samotnej knihe Jób ( Tóra ) je to v inom obraze. A ani vykúpenie viny… Kresťan vie že ospravedlnený bude pre Božiu milosť nie pre zákon, teda vykupovanie viny sa nedá, to nikoho nezachráni, posilňuje len mravnosť. \“ Nepohŕdam Božou milosťou. Lebo ak je spravodlivosť skrze zákon, potom Kristus nadarmo zomrel.\“ Gal2,21 Ved aká komunikácia prebehla medzi vrahom ktorý zahriakol svojho spoločníka a Kristom na Golgote?! :\“Potom povedal: \“Ježišu, spomeň si na mňa, keď prídeš do svojho kráľovstva.\“On mu odpovedal: \“Veru, hovorím ti: Dnes budeš so mnou v raji.\“ Luk 23,42-43 Ten zločinec sa pri zomieraní spamätal,a uveril. A to ho vykúpilo zo všetkých hriechov. (odsúdený bol za vraždu pri prepade) Autor by si mohol objektívne doštudovať s pravej ruky výklad Náboženstva skôr ako vydá ortieľ. Chápem že spoliehal na odbornú literatúru, ale papier znesie veľa, a hlavne ak je písaný za režimu.